NÁLUNK JÓ KEZEKBEN VAN GYERMEKE!
Házirend
A Pillantó Kutya Alapítványi Óvoda nyitvatartási rendje egész évben (nyári és téli szünet kivételével):
Hétfőtől – péntekig naponta 7:30 – 17:30 – ig.
Az óvodai foglalkozások délelőtt 9:30 órakor kezdődnek. Kérjük ezért a szülőket, hogy gyermekükkel legkésőbb 9:30 óráig érkezzenek be a csoportba. Amennyiben ez nem sikerül, akkor csendben, a foglalkozást nem zavarva küldjék be gyermeküket a csoportszobába.
Az épület bejáratát 10:00 és 16:00 óra között zárva kell tartani.
Délután a szülő megérkezése után az óvodapedagógus átadja a gyermeket, tájékoztatja a napi tudnivalókról, (sikerek, újabb képességek elsajátítása, esetleges akadályok, váltóruha, stb.) majd leveszi a figyelmét az adott gyermekről, és folytatja addigi tevékenységét a többi gyermekkel. Kérjük a szülőket, hogy az „átvétel” utáni időszakban figyeljenek saját gyermekükre, különösen az utcára való kimenetelben és az ottani közlekedésben.
A Pillantó Kutya Alapítványi Óvodába járó gyermekek szüleinek csoport a működésével kapcsolatos észrevételeit, javaslatait, illetve egyéb ügyekben is szívesen fogadjuk. Ezt egy előre egyeztetett időpontban, szóban vagy írásban is megtehetik.
Az öltözőben elhelyezett Munkatársak kommunikációs kosárban bármikor elhelyezhetik írásos észrevételeiket, sikereiket. Szintén az öltözőben elhelyezett kommunikációs központban biztosítunk minden szülőnek egy névre szóló kosarat, amelybe a munkatársak helyezik el a gyermeket érintő személyes üzeneteiket, értesítőket és általános tudnivalókat.
Az óvodában a 06-70-77-65-882-es telefonszámon a nyitvatartási időben elérhetőek vagyunk.
A 17:30 óra után érkező szülők minden megkezdett 30 perc után 1500 Ft késés díjat kötelesek fizetni gyermekük után.
A szülők, nevelők kötelezik magukat a különböző szabályzatok betartására (lásd Szervezeti Működési Szabályzat, Tűzvédelmi szabályzat, Egészségügyi szabályzat, Fizetési szabályzat).
A Pillantó Kutya Alapítványi Óvoda a gyerekek által használt, bekerített területén és a belső helyiségeiben tilos a dohányzás.
A szülő biztosítja gyermekének az évszaknak megfelelő ruhaviseletet, igény szerint váltóruhát és cipőt, ágyneműt, takarót, illetve fogkrémet és fogkefét.
Az óvodapedagógus különböző tevékenységeket szervez (festés, agyagozás, sütés-főzés, homokozás, kerti munka), melynek során a gyermekek ruhája bepiszkolódhat a csoport által biztosított „festő-póló” viselete ellenére is. Kérjük minden szülő megértését, illetve lehetőségük van a gyermekeket reggel játszó-ruhába átöltöztetni.
A Pillantó Kutya Alapítványi Óvodába egész évben folyamatos a felvétel. Új gyermekeknél lehetőséget biztosítunk minden szülőnek, hogy gyermekével közösen vegyen részt a délelőtti foglalkozásokon, programokon mindaddig, amíg gyermeke ezt igényli. Ezzel azt szeretnénk elérni, hogy a gyermekek saját elhatározásukból járjanak az óvodánkba.
A havi díj összege a mindenkor hatályban lévő meghatározott összeg, amely befizetése készpénzzel, illetve banki átutalással történik legkésőbb tárgyhó 5-ig, melyről minden esetben elismervényt kap a szülő.
Az óvoda hagyományos rendezvényei, illetve szervezett programjai nyitottak a szülők, rokonok, barátok és érdeklődők számára. Ezekről előre, és a szülői faliújságon írásban értesítjük a szülőket. Évnyitó, Nagyszülők napja, Karácsony, Farsang, Anyák Napja, Gyereknap és Apák napja, Évzáró, Ballagás, Tanévzáró Kirándulás.
Parkolás a gyerekcsoport nyitva tartása idején a Pálya u. 83. szám előtt, lehetőség szerint úgy, hogy több autó is elférjen. Ünnepségek, rendezvények idején pedig az udvari parkolóban. Határozottan kérjük, hogy a szemközti szomszédok háza előtt ne parkoljanak.
Kérjük továbbá a szülőket és vendégeinket, hogy mindenkor tartsák fenn az óvoda személyzete, gyermekei és a szomszédok között kialakított barátságos viszonyt.
A gyermeki jogok gyakorlása
A gyermeknek joga, hogy az óvodában, biztonságban és egészséges környezetben Nevelkedjen, és óvodai életrendjét pihenőidő, szabadidő (szabad játék), testmozgási, sportolási és étkezési lehetőség biztosításával életkorának és fejlettségének megfelelően alakítsuk ki.
Minden gyermeknek joga van ahhoz,
- hogy a közösség tevékeny, azt formálni képes tagja legyen,
- a gyermek jogviszonyon alapuló jogait a beíratás napjától kezdve gyakorolja,
- az oktatási intézményben, biztonságban és egészséges környezetben neveljék és oktassák,
- személyiségét, emberi méltóságát és jogait tiszteletben tartsák,
- védelmet biztosítsanak számára a fizikai és lelki erőszakkal szemben, a gyermek nem vethető alá testi fenyítésnek,
- választhat, illetve választható:
- élhet mindazokkal a jog- és hatáskörökkel, amelyek választott tisztségéből, felelősi megbízatásából fakadnak, (Pl.: naposság)
- az óvodai közösségek életének bármely területére vonatkozóan véleményt nyilváníthat, javaslatot tehet (a véleménynyilvánítás történhet egyénileg, vagy a csoportosan, pl. hol szeretne ülni ebédnél).
Joga van minden gyermeknek ahhoz is, hogy igénybe vegye és a védő – óvó előírások (balesetvédelem, tűzvédelem) betartásával rendeltetésszerűen használja az óvoda más kulturális szolgáltatásait, sportfelszereléseit, létesítményeit.
A gyermeknek joga van részt venni az óvodai és az óvodán kívüli sport- és kulturális szervezéseken és rendezvényeken, fellépéseknél, nyilvános szerepléseknél a szülő írásos beleegyezésével. Az óvoda vagy óvodán kívüli, de az óvoda által szervezett rendezvényeken (pl.: sport nap, iskolalátogatás, stb.) a házirend változatlanul érvényes.
A gyermekek kötelességeinek gyakorlása
Minden gyermek az óvodai közösség tagja. Ebből fakadóan kötelezettségei:
- Azonosuljon az óvoda, a csoport célkitűzéseivel, tetteivel segítse azok megvalósulását.
- Választott feladatait, megbízatását lelkiismeretesen teljesítse.
- A pedagógus és a szülő irányításával és ellenőrzésével, egyénileg felelős a csoportszoba, az öltöző, a folyosók, a tornaterem, az óvodaudvar és az óvoda környezetének tisztaságáért, az óvoda felszereléséért, a közös és a személy tulajdon megőrzéséért, védelméért. A gyermek által okozott anyagi kárt a szülők megtérítik.
- Korának megfelelően elvárható, hogy az óvoda dolgozói és csoporttársai emberi méltóságát és jogait tiszteletben tartsa. Jogellenes mások bántalmazása, megalázása, egészségének veszélyeztetése, ezért az ilyen cselekedetet elkövető gyermeket, már első esetben is a pedagógus, illetve a vétséget tapasztalt felnőtt, szóban rendreutasíthatja.
- A 3 éves kortól óvodaköteles gyermekeknek legalább napi 4 óra óvodai nevelésben kell részt venniük. (2011. CXC. Nkt. 8§. (2) bekezdés). Ennek ideje a délelőtti tevékenységek egésze, mely az étkezéseken kívül a fejlesztő foglalkozásokat is tartalmazza.
A házirend a gyermekre, a pedagógusra, az intézmény más alkalmazottjára és a szülőre terjed ki, aki a gyermek törvényes képviselőjeként gyakorol jogokat, illetve teljesít kötelezettségeket.
A gyermekek óvodai életrendje és napirendje a gyermekek életkori sajátosságainak és igényeinek megfelelően kerül kialakításra, kizárólag a gyermekek érdekét szolgálóan tartalmaz korlátokat. Az élet- és napirend részletes ismertetése az óvoda Nevelési Programjában, illetve a Szervezeti és Működési Szabályzatban található.
Az intézményi védő-, óvóelőírások
A pedagógusok feladatai a gyerekbaleset-megelőzésben:
- Beszoktatás és összeszoktatás ideje alatt, megismertetik a gyermekekkel az óvoda épületét, és udvarát. Szokás, szabályrendszert folyamatosan tanítják, ellenőrzik.
- A gyermekek a pedagógusok irányításával mellékletben leírt balesetvédelmi, tűzvédelmi és bombariadói terv szerint megjelölt útvonalon hajtják végre a feladatokat.
- A folyosókon és a lépcsőházban minden gyermek úgy közlekedjen, hogy ne veszélyeztesse társai, és maga testi épségét.
- Kirándulások előtt az óvónők a gyermekeket felkészítik a helyes viselkedésre.
- Az ismeretek elsajátításáról a gyermekeknek feltett ellenőrző kérdésekkel meg kell győződni.
- A gyermek balesetbiztosításának megkötése a szülőknek ajánlott.
A gyermekek egészségének védelmében a következő szabályok érvényesek:
- Beteg gyermek – a saját és a közösség védelme érdekében-az óvodát nem látogathatja!
- A napközben megbetegedett gyermeket az óvónő értesítése után a szülő a lehető legrövidebb időn belül köteles elvinni az óvodából.
- Az óvoda dolgozói gyógyszert nem adhatnak be, kivéve, ha a gyermek betegsége állandó gyógyszerszedést igényel, s erről a szülő orvosi igazolást hoz. Napközben belázasodott gyermek lázcsillapítása a lázgörcs megelőzése végett, a szülővel való konzultációt követően, megengedett.
- A gyermekek betegség esetén csak orvosi igazolással jöhetnek ismét közösségbe!
- Kérjük, hogy ha gyermekük fertőző beteg, ahogy ez tudomásukra jut, azonnal jelentsék az óvoda vezetőjének!
- Élősködőfertőzés (fejtetű, rüh) szülő, védőnő, pedagógus általi észlelésekor, a szülőt értesítjük, aki köteles a gyermek kezeléséről gondoskodni.
Tisztelettel,
Tudomány-Kaptár Alapítvány kuratóriuma
Pillantó Kutya Alapítványi Óvoda részére
Melléklet: Eljárási rend járványügyi készültség idejére
Melléklet: Eljárási rend járványügyi készültség idejére
Időbeni hatály: A COVID-19 járvány terjedésének megelőzésére kiadott eljárásrend 2020. október 1-től visszavonásig érvényes.
Személyi hatály: Kötelező érvényű az intézménnyel jogviszonyban álló minden munkatársra, óvodásra és gondviselőre, valamint az óvodába hivatalos céllal érkező látogatóra.
Az intézménybe történő belépés és benntartózkodás szabályai:
- orrot és szájat eltakaró maszk használata
- belépéskori kötelező kézfertőtlenítés
- a gyermeket kísérő egy fő nagykorú személy a testhőmérséklet -mérési pontig (öltöző) léphet az intézménybe
- a kísérő maximum 15 percig tartózkodhat az intézményben
- az intézmény területén belül a kísérők csoportosulása tilos
- a gyermekek testhőmérséklet mérés után léphetnek a csoportszobába, mely a tisztifőorvos által meghatározott 37,8 foknál nem lehet magasabb. A mérést a rendeletben meghatározott érintés nélküli testhőmérséklet mérővel végezzük. Kérjük a szülők várják meg a mérés eredményét
- a fertőtlenítő takarítást az ajánlások alapján végezzük
- lehetőségekhez képest igyekszünk sok időt tölteni a szabad levegőn, a csoportszoba szellőzését folyamatosan biztosítjuk
Fertőzésgyanú esetén követendő eljárás:
A koronavírus-fertőzés tünetei: láz, fáradtság, száraz köhögés, izomfájdalom, orrdugulás, orrfolyás, torokfájás, hasmenés, légszomj, íz- és a szaglásérzékelés zavara, vagy elvesztése, amely sokszor az egyetlen tünet.
Ha a szülő a felsorolt tüneteket észleli a gyermekén, akkor kérjük, hogy ne hozza a gyermekét közösségbe, mert azzal az egész közösség egészségét, és az óvoda zavartalan működését veszélyezteti. A fertőzésgyanús gyermeknek otthon kell maradnia, és a szülőnek telefonon kell értesíteni a gyermekorvost vagy háziorvost.
Amennyiben az orvos véleménye szerint a gyermeknél fennáll a fertőzés gyanúja, akkor az orvosnak a Nemzeti Népegészségügyi Központ által kiadott eljárásrend alapján kell eljárnia és kezdeményeznie kell a laboratóriumi vizsgálatot. Ennek eredménye határozza meg a további intézkedéseket. Fertőzés esetén a szülőnek bejelentési kötelezettsége van az intézmény felé.
Kérünk minden érintettet az eljárásrendben szereplő szabályok következetes betartására!
Vigyázzunk egymásra!
Budapest, 2020. október 2.